Podstawowe narzędzia używane do cosplay’u

Podstawowe narzędzia używane do cosplay’u

Pierwszym etapem tworzenia elementów, które mają przypominać zbroję, jest wykonanie szablonu, który będzie odpowiadał nam kształtem oraz rozmiarem. Nie chcemy przecież marnować pianki eva albo worbli, jeśli wycięlibyśmy coś w nieodpowiedni sposób. Bierzemy więc metr krawiecki, linijkę oraz dużą kartkę i za pomocą ołówka rysujemy nasz szablon na podstawie wymiarów, które sobie wymarzyliśmy. Do wycięcia potrzebne będą nam nożyczki lub nożyk modelarski.

foto-1-300x24

foto2-300x200

fot. Foto Czarny

Gdy nasz szablon jest już gotowy, przykładamy go do materiału, z którego chcemy uzyskać daną część, i odrysowujemy. Jeśli mamy taką możliwość, bo materiał jest dość miękki, możemy przypiąć szablon szpilkami, żeby mieć pewność, że się nie przesunie.  Do wycięcia potrzebny nam będzie nożyk modelarski. Dostaniemy go w każdym sklepie plastycznym, modelarskim czy budowlanym za kilka złotych. Jeśli potrzebujemy wyciąć coś większego, na przykład miecz ze styroduru, praca nożykiem może być pracochłonna i wtedy przydaje się wyrzynarka. Sama nie posiadam tego narzędzia, ale miałam okazję z niego skorzystać na Hall of Games dzięki uprzejmości Agares – Dremel Project i, zaoszczędzając mnóstwo czasu oraz z wielką precyzją, udało mi się wyciąć podstawowy kształt mojego prawie dwumetrowego miecza, który będzie mi potrzebny do następnego stroju. Jeśli jednaknie posiadamy tego narzędzia, nie ma się czym martwić, wszystko możemy wyciąć naszymi nożykami modelarskimi.

Jedną z głównych zalet pianki eva oraz worbli jest fakt, że stanowią one materiały termoplastyczne, co oznacza, że pod wpływem ciepła jesteśmy w stanie nadać im odpowiedni kształt. Do podgrzania najlepiej użyć opalarki, która daje nam możliwość rozprowadzenia ciepła w równomierny sposób. Jeśli brakuje nam opalarki, można użyć zwykłej suszarki do włosów, ale ta metoda może się nie sprawdzić przy grubszych piankach. Podgrzewanie potrwa też znacznie dłużej, przez co formowanie będzie mozolniejsze i wymagać będzie więcej czasu. Kształt możemy nadać również poprzez podklejenie części drutem o odpowiedniej długości.

Nasz strój nie obędzie się bez kleju! Niestety, te szkolne w sztyftach możemy schować do szuflady ze względu na ich niską zdolność klejenia oraz fakt,

foto4-300x200

fot. Foto Czarny

że nie wytrzymają ciężaru scalonych elementów. Tu z pomocą przychodzą pistolety na klej. W sklepach możemy znaleźć ich szeroką gamę, od takich po kilka złotych, które niestety mogą zawodzić, po droższe i bardziej solidne. Sama posiadam pistolet z jednego z marketów budowlanych, za który zapłaciłam mniej niż 20 złotych, i służy mi już ponad 3 lata przy ciągłym użytkowaniu, więc sądzę, że tu nie musimy wydawać wielkich pieniędzy, a sprzęt na pewno nam się przyda. Pistolet możemy wykorzystać też do uzupełniania luk i złączeń w naszym stroju, żeby całość zyskała na gładkości (wspomnianą gładkość powierzchni uzyskujemy również przez malowanie całości innymi klejami, ale o tym za chwilę).

Ciężko jest nadać kształt naszej broni czy nieco bardziej złożonym elementom stroju za pomocą samego nożyka oraz opalarki. Tu na pomoc przychodzi narzędzie szlifierskie z wymiennymi końcówkami, którymi jesteśmy w stanie spiłować kanty, wyrzeźbić zdobienia, zeszlifować powierzchnię czy wyryć żłobienia. Narzędzia te posiadają wiele innych funkcji i dodatków (np. końcówka umożliwiająca wykonanie graweru), ale nie będę się o nich rozpisywać, zainteresowanych konkretnymi funkcjami i modelami zapraszam do sklepów budowlanych, gdzie kupicie maszynkę z zestawem końcówek, których potrzebujecie. Do tej pory miałam styczność z dwoma tego typu maszynkami – jedną miałam okazję wypróbować na stoisku Dremela na Hall of Games i muszę przyznać, że jest lepsza od mojego meec’a. Większa precyzja, nie przegrzał się ani razu i lepiej się go trzymało. Jednak między dremelem 3000, a multinarzędziem od meec’a jest spora przepaść cenowa. Studencki budżet zadecydował i na mojej półce od jakiegoś czasu króluje właśnie meec, z którego jestem zadowolona i na razie spełnia wszystkie potrzebne funkcje.

foto5-300x127

Jeśli chodzi o malowanie uformowanych już elementów musimy zacząć od bazy. Tu sprawdzają się do drewna o właściwościach utwardzającej lub elastycznej spoiny. Mówiąc krótko:  przy utwardzającej spoinie mamy większe foto6-300x188prawdopodobieństwo pojawiania się pęknięć w przypadku użycia pianki, ale idealnie nada się do nieruchomych elementów. Elastyczna spoina powinna zachować pewną sprężystosć. Klej ten nada połysk, wzmocni całość oraz „pozatyka” pory obecne na powierzchni, które utrudniłyby odpowiednie pokrycie farbą. Gdy kleje wyschną możemy przystąpić do malowania. Dobór farby zależy już od naszych upodobań – możemy wybrać takie w spray’u, akrylowe, użyć areografu… wszystko, byle nie farba olejna! (o czym dość brutalnie przekonałam się na PGA, gdzie rozmazałam czerwony pasek na naramienniku Sheparda)

Narzędzi używanych do tworzenia strojów jest o wiele, wiele więcej. Starałam się opisać te, których użyłam dotychczas do tworzenia swoich dzieł 😉 Mam nadzieję, że artykuł chociaż w małej części Wam pomógł, cały czas się uczę i postaram się dzielić z Wami wiedzą, jaką uda mi się zdobyć podczas mojej zabawy z cosplayem.

Dodaj komentarz

avatar